| < Październik 2016 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
RSS
środa, 26 października 2016

 

 

To jeden z tych filmów, który po pierwszym obejrzeniu zostaje w pamięci na bardzo długo. Jeśli nie na zawsze.  Ciepły i straszny, ale bardzo wzruszający. Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia życia słynnej badaczki i obserwatorki goryli górskich, Dian Fossey, która dla uratowania ginącego gatunku poświęciła całe swoje dojrzałe życie. Jako młoda kobieta przybywa do Rwandy, by tam z bliska obserwować życie goryli. Obrona ich przed kłusownikami staje się jej życiowym celem. Mimo kilku prób nie udaje się jej związek z badaczem Bobem Campbellem, bo miłość do goryli i życie wśród nich jest dla niej ważniejsze niż cokolwiek innego. Film w 1988 roku zrealizował Michael Apted, muzykę skomponował Maurice Jarre (Złoty Glob), zdjęcia zrobił John Seale. Główną rolę zagrała fantastyczna Sigourney Weaver, dostała zresztą za tę rolę Złoty Glob. Należał jej się, bo niesamowicie przekonująca, przykuwająca uwagę i wzruszająca Dian to chyba jej najlepsza rola. Towarzyszy jej m.in. Bryan Brown, Julie Harris, Iain Cuthbertson czy Iain Glen, ale także wielu Afroamerykanów i Afrykańczyków. Dodam jeszcze, że Dian Fossey bywa mylona z Jane Goodall, nadal żyjącą badaczką życia szympansów w Tanzanii. Podobne pasje, ale dla Fossey zakończyła się ona tragicznie wiele lat temu.

16:37, scoutek
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 18 października 2016

 

 

 

To bardzo znana książka, bo lektura szkolna. Przerobiona na milion sposobów, a w wersjach teatralnych lub filmowych genialny pretekst dla znakomitych aktorek do pokazania swojego talentu i warsztatu. I z takich właśnie powodów ogląda się tę znaną sztukę po raz kolejny i kolejny. Dla reżysera to tez jest świetny moment do pokazania własnej wersji i wizji. I trzeba przyznać, Filip Bajon w 2015 roku z tej okazji skorzystał. Zamiast jednej pani Dulskiej mamy ich aż trzy: stara znajoma pani Dulska z "Moralności pani Dulskiej", jej córka i jej wnuczka Melania. Melania, zafascynowana naukowcem ze Szwajcarii, Rainerem, który poszukuje swoich korzeni w kamienicy zamieszkanej przez całe pokolenia Dulskich, przywozi go i umożliwia spotkanie z rodziną. I teraz zaczyna się opowieść prowadzona w trzech płaszczyznach czasowych: pierwsza historia znana nam z lektury, druga to historia córki w głębokich latach pięćdziesiątych i jej dulskich perypetii, no i trzecia to dzisiejsze spojrzenie na przeszłość i spotkanie wszystkich. Interesujące spojrzenie na to, czy dulszczyzna przechodzi z pokolenia na pokolenie i czy można się z niej wyzwolić. Całą tą historię nakręcono na jednej uliczce, w jednej kamienicy i w jednym pięknym mieszkaniu. A udział wzięły najbardziej znane z polskich aktorek: najstarszą panią Dulską zagrała Krystyna Janda, młodszą Katarzyna Figura, najmłodszą Maja Ostaszewska. Towarzyszą im Katarzyna Herman, Sonia Bohosiewicz i kilka bardzo młodych aktorek. Do tego imponująca lista aktorów płci męskiej: Olgierd Łukaszewicz w roli Felicjana Dulskiego, a potem Sławomir Orzechowski, Władysław Kowalski, Sebastian Fabijański, Mateusz Kościukiewicz i Grzegorz Małecki. Zabawne, przyjemne choć znane na pamięć.

13:47, scoutek
Link Dodaj komentarz »
sobota, 08 października 2016

 

 

Przypadki Robinsona Crusoe przerabiano już na wiele sposobów i pomysły się już nieco wyczerpały, tak jak i wyczerpała się liczba bezludnych wysp na naszym globie. A że taka konstrukcja fabularna daje wiele możliwości to nie dziwi wystrzelenie Robinsona w Kosmos na jakąś planetę, która już z zasady jest bezludna. Trzeba jeszcze umiejętnie wyeliminować pozostałych podróżników, by nasz Robinson został rzeczywiście sam. Do tego dochodzą efekty specjalne, dobranie niezłej obsady i wydaje się, że mamy znakomite kino. Wszystko to świetne w założeniu, gdy dodamy do tego znakomitego reżysera mamy pewność, że już jest przebój. Niestety, coś nie wypaliło i na "Marsjaninie" Ridleya Scotta po prostu wieje nudą i banałem. Film zrealizowany w 2015 roku nagrodzony Złotym Globem za najlepszą komedię (lub musical, hahaha) to prosta pochwała odwagi, rozumu i wytrwałości człowieka w nietypowej dla niego sytuacji opuszczenia i braku perspektyw. Mark Watney i jego pięcioosobowa ekipa podczas ekspedycji na Marsa zostaje złapana przez straszną burzę piaskową. Sam Mark zostaje uderzony kawałkiem konstrukcji, która uszkadza mu kombinezon i rani, a reszta ekipy pewna, że nie kolega nie żyje, ewakuuje się z planety. Gdy Mark odzyskuje przytomność dociera do niego, że został sam z zapasem żywności na jakiś czas i kompletnym brakiem łączności z Ziemią. Próbuje przetrwać na przekór wszystkiemu i kombinuje jak dać znać, że żyje. Film da się obejrzeć wyłącznie ze względu na udział Matta Damona i efekty specjalne, choć w pierwszej chwili Czerwona Planeta dziwnie przypomina Dolinę Śmierci. Ale za to wszystkie elementy namiotów i konstrukcji sferycznych były wyprodukowane w Polsce. Szczegóły techniczne są jak zwykle zamulone, wszyscy mówią do siebie dziwnym językiem i udają, że rozumieją o czym mówią. Do tego wszystkiego dochodzi amerykańskie poświęcenie i solidarność, by pomóc kumplowi, którego już raz się porzuciło. Poza Damonem grają: Jessica Chastain, Kate Mara, dawno nie widziany Sean Bean, Jeff Daniels, Michael Pena, Chiwetel Ejiofor czy Kristen Wiig. Nie polecam, bo albo ogląda się ten film rzeczywiście jak najlepszą komedię i należy zarykiwać się ze śmiechu co chwilę, albo dać sobie spokój. Lepiej to drugie.

15:52, scoutek
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 03 października 2016

 

 

Jeszcze mi się nie zdarzyło pisać o filmie w trakcie jego oglądania, a tak jest w tym przypadku. Zobaczyłam dopiero dwa premierowe odcinki polskiego serialu kryminalnego, a przede mną pozostałych osiem. Ale to co już zdążyłam zobaczyć zrobiło na mnie takie wrażenie, że postanowiłam nie czekać na ciąg dalszy, a podzielić się z moimi odczuciami już teraz. To polska produkcja powstała dopiero co, w reżyserii Łukasza Palkowskiego (znany już ze znakomitego "Rezerwatu" i świetnej historii "Bogowie" o początkach polskiej transplantologii serca) oparta na scenariuszu Jakuba Żulczyka i Moniki Powalisz. Jeśli wszystko, na co się ten serial zapowiada się spełni i nic nie zostanie zmarnowane, to dostajemy fantastycznie opowiadaną historię opartą twardo o polskie realia, a przypominającą nieco duńskie niezapomniane "Dochodzenie". Mamy małe miasteczko, uczniowie znajdują ciało koleżanki z klasy. Wśród "znalazców" jest jej chłopak, wrażliwy i bardzo wyobcowany. Za dochodzenie zabiera się grupa miejscowych policjantów, którzy znają wszystkich w miasteczku, a niektórzy nawet od miejscowych notabli zależą. Poznajemy układy pomiędzy rodzicami uczniów, ich wzajemne zależności, kombinacje i interesy. Widzimy grupę młodzieży, tej zbuntowanej i tej przez nich zdominowanej. I w to wszystko wchodzi nowy nauczyciel języka polskiego, który przy okazji jest psychologiem z papierami, więc wspiera w śledztwie zarówno kolegów nauczycieli czy policję, jak i stara się ochronić młodzież. Niesamowity klimat, tajemnice, układy, świetne zdjęcia. No i znakomita obsada. W roli tytułowego belfra (chyba, że to niekoniecznie on będzie postacią wiodącą, co jest możliwe i wielce prawdopodobne) dobry jak zwykle Maciej Stuhr. Towarzyszy mu cała grupa znanych polskich aktorów: Krzysztof Pieczyński, Paweł Królikowski, Łukasz Simlat, Piotr Głowacki, Magdalena Cielecka, Aleksandra Popławska, Robert Gonera, Grzegorz Damięcki, Katarzyna Dąbrowska i wielu innych. Oby nie siadło napięcie i poziom został zachowany, to będzie świetnie. 

14:42, scoutek
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 26 września 2016

 

 

Po najsłynniejszej przebierance świata czyli "Pół żartem pół serio", gdzie w damskie łaszki przebrali się Tony Curtis i Jack Lemmon, wydawało się, że nic podobnego już nie może zachwycić. A jednak w 1972 roku polski reżyser zaryzykował i wygrał. Mało, że stworzył postać Marysi w przebraniu to jeszcze zrobił to tak, że Marysia stała się nieśmiertelna i funkcjonuje nadal. Reżyser Stanisław Bareja zresztą był Midasem swojego zawodu, bo ośmielam się twierdzić, że cokolwiek stworzył przeszło do historii i to z mianem "kultowego". Bareizmy żyją i żyć będą, były i są ponadczasowe obojętnie jaki ustrój panuje za oknem Polaków. Historia Stanisława Marii Rochowicza, bo tak nazywał się bohater, jest pracownikiem muzeum, który zostaje posądzony o kradzież obrazu. Postanawia go odtworzyć, ale do tego potrzebna mu jest kryjówka. Wpada więc na pomysł, by wynająć się jako.... gospodyni domowa. Przebiera się więc w damskie ciuszki i zatrudnia się u różnych ludzi. Najpierw jest nieporadną bardzo, ale w miarę upływu czasu staje się coraz lepszy w tym co robi, więc i kariera gosposi ewoluuje. Cały ten karkołomny pomysł przebieranki stwarza możliwość ukazania wielu paradoksów ówczesnej Polski. Komiczne sytuacje, nieporozumienia, niedopowiedzenia, znakomite dialogi i język bohaterów bawią do dziś. Stanisław/Marysia w wykonaniu Wojciecha Pokory jest chyba jego najlepszą rolą, wzniósł się na wyżyny komizmu nie ośmieszając ani siebie ani obu postaci, które zagrał. Towarzyszyło mu wielu znanych i świetnych aktorów: Jerzy Dobrowolski jako człowiek, "którego zawód to dyrektor", Wiesław Gołas, który próbował dobierać się do gosposi, Mieczysław Czechowicz, który badał zawartość cukru w cukrze, Jan Kobuszewski, Bohdan Łazuka, Tadeusz Pluciński, Stanisław Tym, Filip Łobodziński w roli niegrzecznego dziecka .... No i piękne kobiety: Jolanta Bohdal, Maria Chwalibóg, Barbara Rylska, Jolanta Wołłejko, Zofia Czerwińska... Świetna komedia, bardzo pozytywna i urocza. 

12:10, scoutek
Link Komentarze (2) »
środa, 14 września 2016

 

 

Na liście obrazów o polityce i współczesnym świecie ten film powinien zająć ważne miejsce. I zdaje się, że to nie tylko moje zdanie, dostał bowiem siedem Cezarów w 2015 roku (najlepszy film, najlepsza muzyka, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsze zdjęcia, najlepszy montaż i dźwięk). Jest chwilami wprawdzie nużący, zbyt uproszczony i zbyt dosłowny, ale artystyczne i intrygujące obrazy równoważą narrację, chwilami zachwycają formą i pomysłami. Ten film produkcji francusko-mauretańskiej w reżyserii Abderrahmane Sissako, powstał w 2014 roku, a ja miałam go okazję zobaczyć dopiero wczoraj. Opowieść o Timbuktu, mieście w Afryce Zachodniej (dzisiejsze Mali), które zostaje przejęte przez dżihadystów i podporządkowane ich bardzo restrykcyjnemu prawo. Nie wolno słuchać ani tworzyć muzyki, grać w piłkę, kobiety poza hidżabami muszą nosić rękawiczki i skarpetki, za cudzołóstwo grozi kara śmierci przez ukamienowanie. Głównym bohaterem jest hodowca bydła i jego mała trzyosobowa rodzina. Kochająca się rodzina, sumiennie wypełniająca swoje obowiązki przez splot przypadkowych wydarzeń zostaje zniszczona. Malarskie podejście do historii, zabawne i chwilami naprawdę śmieszne sytuacje budzą zachwyt i podziw. Kilka scen zostanie mi w pamięci na długo, na przykład scena udawanej gry w piłkę lub chwila negocjowania małżeństwa. Naprawdę warto poświęcić nieco ponad półtorej godziny na ten film, o tej ryzykownej tematyce. 

13:13, scoutek
Link Dodaj komentarz »
środa, 31 sierpnia 2016

 

 

Bardzo lubię filmy braci Scottów, więc jak się trafia jakiś, to staram się nie przegapić. No i obejrzałam świetnego "Człowieka w ogniu". Zmarły w 2012 roku Tony Scott zrealizował ten film w 2004 roku. To historia Johna Creasy'ego, byłego zabójcy pracującego dla CIA, którego dręczą koszmary. Dużo pije i nie umie uporać się ze swoją przeszłością. Przyjaciel, Rayburn, proponuje mu zajęcie ochroniarza w Meksyku, gdzie dochodzi do porwań dzieci. Creasy trafia do rodziny Pity Ramos, którą ma ochraniać. Z początku traktuje dziewczynkę bardzo ostro i bardzo służbowo, ale Pita jest świetnym, inteligentnym i ciepłym dzieckiem, szybko więc zdobywa sympatię swojego cienia. A Creasy, widząc, że dziewczynce potrzeba więcej ciepła i trochę pomocy, uczy ją wielu rzeczy i bardzo wspiera w codziennych wyzwaniach. Niestety, mimo starań, Pita zostaje porwana, a Creasy trafia do szpitala. Postanawia jednak pomścić dziewczynkę i stawia wszystko na jedną kartę. Film jest świetnie zrealizowany, znakomicie filmowany z zachowaniem stylistyki koszmarów dręczących bohatera. Do tego dochodzi świetna muzyka trójki twórców: Harry'ego Gregsona Williamsa, Trenta Reznora i Justina Caine Burnetta, okraszona fantastycznym głosem Lisy Gerrard (Dead Can Dance). A aktorzy dopełniają całości. Denzel Washington w roli Creasy'ego jest rewelacyjny i bardzo przekonujący. W roli małej Pity rozczulająca Dakota Fanning, Rayburna zagrał Christopher Walken, ojca Pity świetny Marc Anthony, adwokata Mickey Rourke. Pomimo krwi i brutalności na ekranie świetnie się ogląda, ma tempo i żadnych przestojów.

17:37, scoutek
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 22 sierpnia 2016

 

 

Wrzask, brud i ciężki wysiłek fizyczny bohaterów na ekranie to przyjemność wyłącznie wtedy, gdy jest oglądana z własnego fotela w przyjemny letni wieczór. To chyba najbardziej znany męski film, którego główną bohaterką jest kobieta, chociaż głowy nie dam. Skorzystałam z okazji i przypomniałam sobie ten film Ridleya Scotta z 1997 roku i nie żałuję. Wprawdzie odtwórczyni głównej roli dostała za tę rolę swoją trzecią Złotą Malinę, czyli antynagrodę dla najgorszej aktorki, ale nie szkodzi. Mnie tam krzywdy nie zrobiła, lubię ją i tak we wszystkich rolach, tych złych również. Demi Moore, bo o niej mowa, zagrała w tym filmie młodą kobietę Jordan O'Neil, która pracuje w centrali wywiadu amerykańskiej marynarki wojennej. Przy okazji kampanii dotyczącej służby kobiet w jednostkach liniowych, jedna z pań senatorek (świetna Anne Bancroft) wpada na pomysł wykorzystać ją i kieruje na brutalne szkolenie do Navy Seals. A że Jordan jest twarda i bardzo ambitna zgadza się, choć z góry zaznacza, że robi to ze względu na siebie, a nie na ruchy feministyczne. Do tego żąda równego traktowania z mężczyznami w jednostce. I od tej chwili na ekranie mamy krew, pot i łzy. Bardzo widowiskowe zresztą, mało patetyczne na szczęście i bez obowiązkowego w amerykańskim kinie moralizowania. Panowie towarzyszący łysej jak kolano Demi Moore są równie sympatyczni, choć jeden w wykonaniu Viggo Mortensena, mocno daje jej popalić. Ale i jej i jemu wyjdzie to tylko na dobre. Ogólnie fajne kino, z tempem i nie nudne, średnio rozumiem tę Złotą Malinę, do grania był wysiłek i wyczerpanie, żadnych skomplikowanych uczuć i psychologicznych rozdarć. Scena golenia głowy na łyso niezła, choć jak plotka niesie nagrana naprawdę. Można oglądać wielokrotnie, bo choć miało się skończyć tragicznie dla Jordan, to zwyciężył duch w narodzie i happy end.

17:06, scoutek
Link Dodaj komentarz »
piątek, 12 sierpnia 2016

 

 

Tego hiszpańskiego reżysera najbardziej cenię za inny film, ale za to ten, o którym dzisiaj piszę, chyba najbardziej Saurę rozsławił. Rok 1976 był nieprawdopodobnym rokiem w rozwoju kina światowego, powstało wiele bardzo dobrych obrazów (żeby wspomnieć "Taksówkarza",  "Trzy dni kondora", "Sieć", "Maratończyka" , "Wszystkich ludzi prezydenta", "Lokatora" czy choćby "Człowieka z marmuru"), a wśród nich pojawia się właśnie ten film Carlosa Saury. W filmie tym urzekła mnie narracja, opowieść o dzieciństwie Any opowiadana przez nią samą, gdzie dziecięce obserwacje przenikają sny, marzenia i wspomnienia o zmarłych ojcu i matce. Ana w towarzystwie dwóch sióstr, starszej Irene i młodszej zwanej Majte, przebywa w starym madryckim domu u siostry zmarłej mamy. Ciocię w wychowywaniu dziewczynek wspiera niania Rosa. Towarzyszy im także sparaliżowana babcia, której głównym zajęciem jest oglądanie starych fotografii. I właśnie te stare zdjęcia powodują mieszanie czasów i perspektyw, wspomnień dojrzalej Any ze snami dziecka. Dziewczynce wydaje się, że otruła ojca schowaną głęboko trucizną, która tak naprawdę jest tylko zwietrzałym proszkiem. Podaje ten proszek także ciotce, która próbuje je wychować na eleganckie damy. Nieudane małżeństwo rodziców, choroba, śmierć i to, jakim mężczyzną był ojciec, wojskowy w reżimie Franco, dziecięca samotność i wyobcowanie Any powoduje, że całość obrazu staje się jedną wielką metaforą. Wszystkiemu towarzyszy bardzo znana piosenka "Porque te vas". W filmie zachwyca gra Geraldine Chaplin w roli matki i dojrzałej Any, oraz Ana Torrent i jej nieprawdopodobne oczy, które towarzyszą nam przez cały film. Perła warta przypomnienia, nic nie traci po czterdziestu (!!!) latach.

16:49, scoutek
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 02 sierpnia 2016

 

 

To chyba jeden z najbardziej znanych westernów młodego pokolenia, że tak to nazwę. Zrealizował go George Roy Hill na podstawie scenariusza Williama Goldmana w 1969 roku, a do dwóch tytułowych ról zaangażował Paula Newmana i Roberta Redforda, wówczas dopiero rozkręcających się w branży. Choć jak wiadomo Newman był zdecydowanie bardziej znany. Duet który powstał na potrzeby filmu stał się duetem przyjaciół na ekranie i poza. Podstawą scenariusza były losy dwóch prawdziwych rewolwerowców. Cała banda Butcha (prawdziwe nazwisko Robert LeRoy Parker) na przełomie 19 i 20 wieku dokonała wielu napadów zarówno na pociągi, jak i na konwoje z forsą, czy banki. W grupie tej znalazł się też Sundance Kid (prawdziwe nazwisko Harry Alonzo Longabaugh). Film Hilla opowiada o fragmencie losów bandytów, raczej na luzie i z przymrużeniem oka, ale tragiczny koniec nie pozostawia widza w niepewności, ale nie ma pewności, że opiera się na prawdziwych wydarzeniach. Choć przy pierwszym oglądaniu jest pewnym zaskoczeniem i wyłamaniem z narracji. Dowcipne dialogi, wartka akcja, uroczy bohaterowie, śliczna dziewczyna, znakomita muzyka Burta Bacharacha i cudowna piosenka. Te dwa ostatnie elementy zostały zresztą docenione przez Amerykańską Akademię Filmową, która nagrodziła Oscarami kompozytora i piosenkę "Raindrops Keep Fallin' on My Head". Parze rewolwerowców towarzyszy piękna Katharina Ross, wśród wielu epizodycznych ról mignie twarz pokerzysty w wykonaniu Sama Elliotta. Świetny film, ktory zostaje w pamięci. Zwłaszcza dwie sceny: jazda na rowerze oraz sam koniec.

Ciekawostką jest, że od imienia bohatera granego przez Roberta Redforda, pochodzi nazwa festiwalu filmów offowych, którego aktor jest twórcą.

18:55, scoutek
Link Komentarze (1) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 36